تغییر در نفوس، لازمه ی قسط و عدل

کوتاه، امّا مهم!

 

این تعبير كه «يَمْلأ الأرْضَ ‏ قِسْطًا وَعَدْلا كَمَا مُلِئَتْ ظُلْمًا وَجَوْرًا» در روایات مکرراً آمده است. وقتی دقت می کنیم می بینیم که زمين مدتهاست از ظلم و جور پر شده است! اما چرا خداوند آن را املاء از قسط و عدل توسط حضرت حجت نمي­ كند؟

حقیقت این است که املاء ارض از قسط و عدل به استناد آيه «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم» (رعد:11) توسط اراده­ هاي آزاد انسان­ ها انجام مي­شود. يعني انسان ها بايد به يك سقفي از اراده و طلب كه ماحصل تغیير در نفوس آن­هاست برسند كه با همه وجود ظهور حضرت را طلب بكنند.

در عرصه فرهنگ افزاري در سه حوزه تفکر، روحيه و فرهنگ، نسبت به مخاطبيني نظير شيعيان، جهان اسلام و جهانيان، بايد چشم­اندازهايي داشته باشيم که آخرين وضعيتي را که شيعه در آستانه ظهور و در انتهاي دوره غيبت بايستي خودش را به آنجا برساند، به ما نشان می دهد. فرج حضرت حجت (عج)، در واقع حكومت حضرت حجت(عج) در آستانه  بلوغ  دنيا به وجود مي ­آيد. تا  انسان ­ها به بلوغِ ادراك ارزش هاي والاي انساني و الهي نرسند، ظهور محقق نخواهد شد و به تاخير خواهد افتاد.

شيعه تفکرش آماده ي ظهور نيست و نقشه اي براي ظهور نکشيده است! شیعه تفکري، طرحي ، برنامه اي براي اين کار ندارد. او روحيه و فرهنگ ظهور را هم ندارد!

حال ميزان و الگو برای رسیدن به بلوغ و تحقق وعده ی الهی چيست؟ صحابه سيدالشهدا! يعني تا زماني كه شيعيان امام زمان به حد شيعيان سيدالشهدا نرسد، ظهور تحقق پيدا نخواهد كرد. بنابراین در آستانه ظهور، تفکر عاشورائيان ، روحيه عاشورايي و فرهنگ کربلايي باید حکمفرما باشد.

مثال: یکی از نمادهای عاشورا روحيه شهادت طلبي است و چنان در سال 61 هجري در ميان عده قليلي از شيعيان وجود داشت که از شيعه 6 ماهه علي اصغري تا پيرمرد 75 ساله مظاهري تشنه ی آن بودند.

حال بايد چه اتفاقي بيفتد که برای مثال يک کودک 6 ماهه در این زمان هم شهادت طلب بشود؟ چه بکنيم که پيرمردان 75 ساله ی ما هم شهادت طلب باشد؟

وقتی ما می گوییم که عاشورا بايد، هم در حوزه تفکر، هم در روحيه و هم در فرهنگ، چشم انداز شيعه در آستانه ظهور باشد، معنايش اين مي­شود که مثلا در نظام آموزش و پرورش کشورهاي اسلامي مثل خود ايران براي اين موضوع باید جايگاهي قرار بدهند که نداده اند. چقدر طول ميکشد که ما شهادت طلبي را جزو عناصر آموزش و پرورش اسلامي قرار بدهيم؟ وقتي که اهداف رفتاري دوره هاي مختلف تحصيلي را در نظام آموزش و پرورش بررسي مي کنيم، مثلا در اول ابتدايی گفته مي شود توان خواندن و نوشتن داشته باشد، توانايی ادراک جهات مختلف را داشته باشد: شرق، غرب، شمال و جنوب، و سایر توانایی ها، اما در اين حال هيچ بحثي در مورد تفکر و فرهنگ عاشورايي نيست.

بنابراین تمام عناصر تربیتی در عالم تشیع باید در خدمت ایجاد تفکر، روحیه و فرهنگ عاشورایی برای شیعبان باشند تا با ایجاد آن ها، ظهور اتفاق بیفتد...

 

«قسمتی از متن نانوشته ی دکتر مهدی تلوری»

برگرفته از محصول صوتی «رسالت شیعه در عصر انتظار»